Πρόγραμμα Erasmus από το Μουσικό Σχολείο Άμφισσας

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε πως η αίτηση του Μουσικού Σχολείου Άμφισσας με θέμα “Pomegranate Europe” έχει εγκριθεί από το πρόγραμμα Erasmus για υλοποίηση.

Αυτό σημαίνει πως οι μαθητές μας θα έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν με τους δασκάλους τους την προσεχή διετία στη Σουηδία, στην Ιταλία, και την Τουρκία, με σκοπό να μελετήσουν τους τρόπους ενσωμάτωσης των προσφυγικών πληθυσμών στην κοινωνία της Ευρώπης καθώς και την παράλληλη εξάλειψη της ξενοφοβίας, του κοινωνικού αποκλεισμού, του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας.

Είμαστε χαρούμενοι που το προσωπικό μας όραμα για βιωματική μελέτη και ενσωμάτωση στους κόλπους της ευρωπαϊκής κουλτούρας ευάλωτων πληθυσμών πραγματοποιείται από το Μουσικό Σχολείο Άμφισσας, ένα σχολείο που με εφαλτήριο τη μουσική προωθεί την πνευματική και ψυχική καλλιέργεια των μαθητών του.